سقف تیرچه بلوک از جمله سقف ‌های بتنی است که در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. می‌توان گفت مهم ترین نقشی که این سقف بر عهده گرفته است، به منتقل کردن نیروهای افقی و جانبی به اعضای دیگر یک ساختمان مربوط است.

معمولاً با بلوک‌ های توخالی و سبک می‌توان اجرای این نوع سقف را انجام داد. به خاطر داشته باشید که  بلوک‌ها در اجرای این نوع سقف به عنوان باربر شناخته نمی‌شوند و کاربرد آن ها تنها برای پر کردن بین تیرچه‌ها است و  معمولاً برای ساختن سقف‌های تیرچه بلوک می‌توان از دو روش مصالح پیش ساخته و بتن ریزی به نحو احسن استفاده کرد.

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک در پروژه های ساختمانی شامل مراحل خاصی است که اگر بخواهیم به بررسی این مراحل بپردازیم، شامل:

  • شاسی کشی قالب ها

اولین مرحله برای اجرای سقف تیرچه بلوک مرحله‌ای به نام شاسی کشی قالب تیرهای سقف است که می‌توان گفت این مرحله به زیرسازی کار مربوط می شود معمولاً شاسی کشی با قالب های فلزی انجام می‌شود که البته می‌توان از لوله‌های داربستی که اندازه آن ها 2 است هم استفاده کرد.

توجه داشته باشید که برای این کار مشخص کردن ارتفاع بسیار موضوع مهمی به شمار می‌آید؛ چرا که با مشخص کردن ارتفاع تیرها می‌توان بتن‌ریزی ستون‌ها را به راحتی انجام داد. معمولاً برای این مرحله در هر دو طرف دهانه تیر از لوله‌های داربستی باید استفاده شود که تراز بودن این لوله‌ ها در هنگام بستن آن ها از جمله موارد کلیدی به شمار می ‌آید.

  • نصب قالب ها

مرحله بعدی به نصب قالب تیرها مرتبط است که معمولاً از قالب ‌های فلزی، تخته چوب یا پلاستیکی می‌توان استفاده کرد. نا گفته نماند که سطح رویه قالب‌ها با استفاده از بتن هم تراز می‌شود و معمولاً بتن ریزی را باید با در نظر گرفتن بلندترین ارتفاع انجام داد تا این چنین بتوان از کاهش عرض مقطع تیر ها در چشمه جلوگیری به عمل آورد.

  • آرماتوربندی

آرماتوربندی تیرها است که با در نظر گرفتن نقشه می‌توان این مرحله را انجام داد با استفاده از خاموت‌ها با در نظر گرفتن برش دادن آنها قابلیت اجرا دارد. باید بدانید زمانی که قرار است خاموت‌ ها خم شوند مقداری از خاموت‌ها را در کاور بتن قرار می دهند.

یکی دیگر از نکات بسیار کلیدی این است که دو سر آرماتورهای طولی باید برای استفاده در میلگرد های شبکه بالا و پایین خم شوند، در صورتی از خاموت‌های ویژه می‌توان استفاده کرد که در نقشه مصوب به آن اشاره شده باشد. توجه داشته باشید که در این مرحله با در نظر گرفتن اینکه تعداد آرماتورهای تقویتی کم نیست، بهتر است این کار را در دو مرحله انجام داد و همچنین اتصال خاموت‌ های چشمه تیرها را هم نباید نادیده گرفت.

  • تیرریزی

مرحله چهارم برای اجرای سقف تیرچه بلوک به تیرریزی سقف مربوط است که این مرحله دارای ضوابط خاصی است. معمولا تیرچه به صورت پیش ساخته تهیه می‌شود و در محل پروژه ساخت آن را انجام نمی‌دهند. عمدتاً تیرچه را باید قبل از بتن ریزی برای بازدید انتخاب کرد تا بررسی این موضوع که میلگردهای تحتانی دارای پاشنه جوشی نباشند، به درستی انجام شود.

توجه داشته باشید که اگر بلوک‌ها ساختار یک پارچه‌ای داشته باشند، معمولا مشکل خاصی به وجود نمی‌آید که البته یکی از نکات بسیار مهم در این شرایط توجه به این موضوع است که دو سر تیرچه به هیچ عنوان نباید درون بتن قرار بگیرند تا بتوان یکپارچگی که مد نظر است را به بهترین شکل ممکن پیاده کرد. بعد از آماده سازی تیرچه‌ها عمدتاً آنها را در فاصله‌های مشخص روی قالب آویز می‌گذارند.

  • استفاده از فوم های سقفی

حال نوبت قرار دادن فوم‌های سقفی در بین تیرچه‌ها است و باید بدانید که این مرحله از جمله مراحل بسیار مهم به شمار می‌آید.

  • آرماتور بندی حرارتی

مرحله پنجم شامل آرماتوربندی حرارتی است که باید این آرماتورها از فوم سقفی حدود ۳ سانتی‌متر فاصله داشته باشند. معمولاً تیرچه‌های ساق بلند خود به عنوان میلگرد حرارتی هم می‌توانند عمل کنند، اما در صورتی که تیرچه ساق کوتاه باشد، باید فاصله‌ای که برای میلگرد بالایی آن از راس سقف در نظر گرفته شده کمتر از ۱۵ سانتی‌متر نباشد.

  • جک های نگهدارنده

آخرین مرحله‌ای که شامل اجرای جک‌های نگهدارنده می‌شود به این صورت است که عمدتاً جک‌های صلیبی را برای اینکه تیرچه‌ها را بتوان مهار کرد، بهتر است جک‌های صلیبی در زیر جک‌های نگهدارنده قرار بگیرند.دلیل اینکه این جک‌ها در نظر گرفته شده به خاطر بار سقف مشخص شده است که می‌توان گفت  استفاده از قالب‌های پیرامون تیرهای سقف هم بعد از این مرحله اجرا می‌شود و برای بستن محل بازشوها هم می توان در این مرحله اقدامات لازم را انجام داد.

مزایای سقف تیرچه بلوک

مزایای سقف تیرچه بلوک

چنانچه بخواهیم در مورد مزایای اجرای سقف تیرچه بلوک با شما صحبت کنیم، باید بدانید که معمولاً اجرای سریع و ساده‌ای را برای این سقف می‌توان در نظر گرفت که معمولاً زمان کوتاهی که سرعت اجرا را در بر دارد، به خاطر ابعاد استانداردی است که بلوک‌های بتنی به خود اختصاص می‌دهند.

معمولاً برای ساخت این نوع سقف به این دلیل که از بلوک استفاده می‌شود، هزینه‌های مربوط به ساخت و نصب کاملاً کاهش پیدا می‌کنند، این خود باعث می‌شود تا شما با قیمت مقرون به صرفه‌تری به اجرای این نوع سقف بپردازید.

معمولاً مقاومتیکه سقف‌های تیرچه بلوک دارند، در برابر بارهای زنده و مرده یک مزیت فوق العاده به شمار می آیند. عایق‌بندی صوتی و حرارتی، استانداردهای ساختمانی و عمر مفید و طولانی همگی جز امکانات طولانی برای اجرای این سقف به شمار می‌آیند. ناگفته نماند که انعطاف پذیری سقف تیرچه بلوک هم باعث می‌شود تا زمانی که سقف به تغییرات نیاز داشته باشد بتوان این تغییرات را به راحتی پیاده کرد.

معایب اجرای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک هر چند مزایای خاص خود را دارد، اما معایبی را هم باید انتظار داشت. اولین عیب و ایرادی که می‌توان در نظر گرفت، به محدودیتی مربوط است که در دهانه‌های بیشتر از ۸ متر وجود دارد. معمولاً برای اجرای این نوع سقف باید از شمع و جک استفاده کرد و همچنین سقف‌های منحنی را نمی توان برای سقف‌های تیرچه بلوک گزینه مناسبی دانست. به این دلیل که سقف تیرچه بلوک تنها برای سقف‌های تخت گزینه مناسبی محسوب می شود و  معمولاً گچ روی این سقف بعد از مدتی در طی درزهایی که بین تیرچه و بلوک‌ها به وجود می‌آید ممکن است دچار ترک خوردگی شود و همچنین باید بدانید در مقابل نیروهای برشی همچون زلزله به این دلیل که تیرچه‌ها نازک هستند، شما آنچنان مقاومت و استحکامی را نمی‌توانید انتظار داشته باشید. یکی از معایب دیگری که می‌توان نام برد، خارج شدن مواد سمی از یونولیت است که معمولاً در هنگام آتش سوزی این مورد می‌تواند جان افراد را به شدت به خطر بیندازد.

تفاوت سقف تیرچه بلوک با سقف دال بتنی

تفاوت سقف تیرچه بلوک با سقف دال بتنی

بسیاری از کاربران در مورد تفاوت اجرای سقف تیرچه بلوک با سقف دال بتنی سوالاتی را مطرح می‌کنند. می‌توان گفت اولین و اصلی‌ترین تفاوت معمولاً به روش اجرای، خواص مکانیکی سقف آنها و نیز مصالح مورد استفاده در آن ها بستگی دارد؛ چرا که دال بتنی از جمله سقف‌هایی است که شما در محل پروژه هم می‌توانید آن را بسازید. در صورتی که تیرچه‌ها را برای سقف باید به صورت پیش ساخته خریداری کرد و این اولین و مهم ترین تفاوت به شمار می‌آید.

از جمله تفاوت‌های دیگر مربوط به این موضوع است که سقف دال بتنی یک سیستم دال دو طرفه است و از بتن و میلگرد ساخته می‌شود و به همین دلیل است که از نظر قیمت و هزینه نسبت به سقف تیرچه بلوک بسیار پرهزینه تر است. معمولاً سقف‌های دال بتنی در برابر زلزله نسبت به سقف‌های تیرچه بلوک استحکام و مقاومت بیشتری دارند؛ همچنین عمر طولانی‌تری را می‌توان برای سقف های دال بتنی انتظار داشت. این نوع سقف ها به صورت پیشساخته یا برجا ساخته می شوند.

سقف‌ های تیرچه بلوک نوعی سیستم سقف سازی دال یک طرفه هستند. به خاطر ساختار سبکی که دارند، می‌توانند وزن سبک‌ تری را هم برای سازه به وجود آورند و  هر چقدر سرعت اجرای سقف تیرچه بلوک بالاتر است، سقف دال بتنی سرعت اجرای بسیار کمتری را برآورد می‌کند. سقف تیرچه بلوک دارای ضخامت و نیز قیمن کمتری می باشد، اما مقاومت و استحکام کمتری نیز نسبت به دال بتنی دارد.

سخن پایانی

اجرای سقف تیرچه بلوک به دلیل مزایایی که دراد، امروزه نسبت به سقف‌های دیگر بسیار در پروژه‌های ساختمانی مورد استقبال قرار گرفته است. توجه داشته باشید که معمولاً در اجرای این نوع سقف از بتن مصرفی به کمترین میزان می‌توان استفاده کرد و به همین دلیل است که هزینه‌های بسیار کمتری را هم می‌توان انتظار داشت. شما اگر اجرای این سقف را به یک تیم ماهر و کار بلد بسپارید، قطعاً در طولانی مدت از نتیجه کار رضایت بیشتری خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *