حتماً تاکنون نام چسب اپوکسی را شنیده‌اید و می‌دانید که یکی از بهترین و مرغوب ‌ترین چسب‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از ۵۰ سال قدمت دارد. چسب‌های اپوکسی انواع مختلفی دارند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع چسب‌ها باعث کاربرد بیشتر آنها شده است. چسب‌ های اپوکسی از پلیمر اپوکسی و سخت کننده ساخته می‌شوند؛ که گستره استفاده از آنها بسیار وسیع است. اگر شما هم کنجکاو هستید انواع چسب‌ های اپوکسی را بشناسید و کاربرد آنها را بدانید دعوت می‌کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چسب اپوکسی چیست؟

با توجه به تحقیقات و آزمایشات صورت گرفته چسبوکسی در واقع پلیمر رزین است که با استفاده از یک سخت کننده به نام هاردنر و همچنین فعال کننده تبدیل به یک چسب محکم و مقاوم می‌شود. نقش فعال کننده در واقع زمانی مشخص می‌شود؛ که شما چسب را در یک ظرف می‌ریزید و متوجه می‌شوید که چسبندگی ندارد اما فعال کننده می‌تواند آن را به سطوح مختلف بچسباند و مانع جدا شدن آن شود.

چسب‌های اپوکسی به عنوان بهترین نوع چسب‌های موجود در بازار شناخته می‌شوند؛ زیرا گستره استفاده از آنها بسیار وسیع بوده و می‌توان با استفاده از آنها هر چیزی را چسباند.

چسب اپوکسی همه کاره

طبیعی است که در بازار و صنعت از چسب‌ های اپوکسی به عنوان چسب‌ های اپوکسی همه کاره یاد کنند. زیرا این چسب‌ها می‌توانند برای چسباندن و وصل کردن قطعات مختلف با جنس متفاوت و اندازه‌های متنوع مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی اجسام و موادی را پیدا نمی‌کنید که نتوان به وسیله چسب‌ های اپوکسی آنها را چسباند. بنابراین برای چسباندن هر قطعه‌ای که جدا شده و با چسباندن می‌توان از آن مجدداً استفاده کرد باید حتماً چسب‌ های اپوکسی همه کاره را به کار بگیرید و از نتایج شگفت انگیز آن بهره‌مند شوید.

کاربرد های چسب اپوکسی

کاربرد های چسب اپوکسی

چسب‌های اپوکسی کاربردهای بسیار زیادی دارند که باعث شده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. از نمونه کاربردهای چسب‌های مختلف اپوکسی می‌توان در صنایع دستی و ساخت اشیا مختلف برای دیزاین و دکوراسیون، چسباندن انواع کاشی و سرامیک به یکدیگر یا به دیوار یا عوامل دیگر، چسباندن پلاستیک و پلی کربنات و پلی استایرن، چسباندن انواع فلزات مثل فولاد و آلومینیوم و مس و برنج و… حتی برای چسباندن انواع بلوک‌های بتنی به یکدیگر و جهت عایق سازی صدا و حرارت را نام برد.

انواع چسب اپوکسی

چسب‌های اپوکسی به خاطر ساختار فوق العاده و ویژگی‌های مثبت کاربردهای بسیار زیادی دارند در واقع انواع مختلف آنها باعث افزایش کاربرد این نوع چسب شده است. انواع چسب‌های اپوکسی شامل موارد زیر می‌شود:

  • چسب خمیری
  • چسب سنگ (برای اتصال ‌ها به یکدیگر یا سنگ‌ها به اجسام دیگر)
  • چسب سرامیک ( جهت چسباندن دو قطعه سرامیک یا سرامیک به عوامل دیگر)
  • چسب فلز ( جهت چسباندن انواع فلز برنج و آلومینیوم و فولاد و مس و غیره…)
  • چسب فایبرگلاس
  • چسب بتن ( برای چسباندن بتن‌ها به یکدیگر یا عوامل دیگر به بتن)
  • چسب سیمان

اینکه شما کدام یک را برای چسباندن قطعات و موارد مختلف مورد استفاده قرار دهید بستگی به نظر و قطعه نیازمند تعمیر دارد. یعنی باید بسنجید که قطعه مورد نظر از چه جنسی است و برای چسباندن قطعات آن به چه چسبی نیاز دارید.

چسب اپوکسی رزین

چسب اپوکسی سنگ

یکی از انواع چسب‌ های اپوکسی چسب اپوکسی سنگ است. این نوع چسب‌ها دارای دو بخش هستند؛ یک بخش از آنها مربوط به رزین اپوکسی است و بخش دوم مربوط به فعال کننده است که همراه با بخش اول به کار می‌رود. توجه داشته باشید که رزین اپوکسی دارای خاصیت و ویژگی‌های منحصر به فردی است که می‌توان از جمله مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر گرما و حرارت، مقاومت در برابر رطوبت و واکنش‌های شیمیایی را برشمرد. فعال کننده نیز دارای خاصیت‌های منحصر به فردی است که شامل تحمل فشار مکانیکی می‌شود. از این رو استفاده از چسب‌های اپوکسی سنگ می‌تواند برای اتصال سنگ‌ها به یکدیگر یا سنگ‌ها به عوامل دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

چسب اپوکسی سرامیک

چسب‌های اپوکسی سرامیک یکی دیگر از بهترین و مرغوب‌ترین چسب‌های موجود در بازار است که برای نصب انواع سرامیک مورد استفاده قرار می‌ گیرد. گاهی ممکن است بنا و مهندسین سازه‌های مختلف تشخیص دهند که برای چسباندن سرامیک‌ها به یکدیگر یا چسباندن سرامیک به موارد دیگر نیازمند چسب‌های اپوکسی سرامیک هستند. بنابراین بهترین انتخاب این است که چسب‌های اپوکسی مقاوم و محکم سرامیک را به جای استفاده از سیمان و ملات مورد استفاده قرار دهند. گاهی ممکن است سرامیک‌ها بشکنند و برای چسباندن دو قطعه سرامیک به یکدیگر از این مدل چسب نیز استفاده می‌شود.

چسب رزین اپوکسی

چسب‌های اپوکسی انواع مختلفی دارند یکی از آنها چسب رزین اپوکسی است. چسب رزین اپوکسی از دو قسمت تشکیل شده که شما به هنگام چسباندن می‌توانید این دو قسمت را با هم مخلوط نموده و مورد استفاده قرار دهید.

به این موضوع توجه داشته باشید که چسب رزین اپوکسی از رزین اپوکسی و هاردنر به صورت مخلوط به وجود می‌آید. تنها زمانی که آماده چسب کردن هستید باید این دو مورد را با هم مخلوط کنید وگرنه سریعاً سخت و خشک شده و قابل استفاده نخواهد بود. از چسب رزین اپوکسی می‌توانید به عنوان یک مقاوم و پر کننده شکاف‌ها استفاده کنید؛ که اقداماتی مثل سوراخ کردن و سمباده کشی و رنگ کردن آن امکان‌پذیر است.

از چسب رزین اپوکسی برای چسباندن انواع مواد و اجسام از جمله پلاستیک، بت،  سرامیک، چوب، سنگ و انواع فلز مثل فولاد، برنج، آلومینیوم و غیره استفاده می‌شود؛ بستگی دارد شما در مواقع مختلف به چسباندن کدام یک نیاز داشته باشید. در هر صورت چسب رزین اپوکسی در چنین مواقعی کمک بسیار بزرگی می‌کند.

چسب اپوکسی پلاستیک

یکی از نمونه‌های چسب‌های اپوکسی چسب‌های اپوکسی پلاستیک است. این نوع چسب‌ها می‌توانند در هر شرایطی به پلاستیک مورد نظر چسبیده و به طور کامل خشک شود.

به عنوان مثال برای شکستگی لوله‌های سینک ظرفشویی که از جنس پی‌وی‌سی و پلاستیک هستند؛ می‌توان از چسب‌های اپوکسی پلاستیک استفاده نمود، زیرا در صورت وجود رطوبت و آب هم به راحتی خشک می‌شوند.

چسب‌های اپوکسی پلاستیک برای همه اجسام پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ فرقی نمی‌کند که این اجسام پلاستیکی لوازم خانگی باشند یا لوازم عمومی. در هر صورت برای تعمیر و شکستگی می‌توان از این نوع چسب استفاده کرد.

چسب خمیری اپوکسی

چسب‌های خمیری اپوکسی یکی دیگر از نمونه‌های چسب‌ اپوکسی هستند که بسیار کاربردی و مفید واقع شده‌اند. چسب‌های خمیری اپوکسی به دو صورت به فروش می‌رسند. دسته اول آنها بسته‌بندی دو قسمتی دارد و شامل چسب و فعال کننده است که این دو باید در یک ظرف مخصوص با هم ترکیب شوند سپس مورد استفاده قرار گیرند تا به بهترین نحو ممکن جهت اتصال دو قطعه به کار برده شود.

دسته دیگر چسب خمیری اپوکسی به صورت یک قسمتی و تکی بسته‌بندی می‌شود. البته که به صورت آماده به کار بوده و برای استفاده از آن کافی است بر روی محل مورد نظر ریخته و فشار ایجاد کنید؛ خواهید دید که به سرعت خشک شده و دو قطعه به هم متصل می‌شوند. البته که از مزایا و ویژگی‌های این نوع چسب نمی‌توان غافل شد که در برابر حرارت و رطوبت و فشار بسیار مقاوم عمل می‌کند.

چسب اپوکسی بتن چیست؟

انواع چسب اپوکسی

چسبی که به عنوان چسب‌های اپوکسی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از انواع چسب‌های اپوکسی است. چسب‌های اپوکسی بتن برای چسباندن بتن و سنگ به یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و دارای مقاومت بسیار بالایی است که در برابر فشار و حرارت و خوردگی ماندگاری بسیار بالایی دارد.

استفاده از چسب اپوکسی برای وال مش

حتماً می‌دانید که از وال مش به عنوان یک توری برای جلوگیری از لرزه دیوارها و سازه‌های مختلف استفاده می‌شود. نصب و قرار دادن والمش به وسیله پیچ روپلاک و میخ و یا حتی سیمان انجام می‌شد. اما امروزه با استفاده از چسب‌های اپوکسی می‌توان وال مش را به بهترین نحو ممکن با ایمنی بالا به دیوارها متصل کرد سپس اقدامات مقاوم سازی را انجام داد.

استفاده از چسب‌های اپوکسی به جای عوامل دیگر می‌تواند مقاومت وال مش را در برابر لرزه و صدا و حرارت عایق کند. می‌توان گفت استحکام سازی سازه‌ها با وجود چسب‌های اپوکسی چندین برابر می‌شود.

نتیجه‌گیری:

با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت اکنون دیگر می‌دانید که چسب اپوکسی یکی از بهترین و مرغوب‌ترین چسب‌های موجود در بازار است که استفاده از آن مقرون به صرفه بوده و مزایای بی‌شمار آن سبب افزایش کاربرد آن شده است. چسب‌ های اپوکسی برای اتصالات مختلف با جنس‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *