وال مش (wallmesh) سازه ای از جنس الیاف کربن و یا الیاف شیشه بوده که از آن جهت استحکام دیوار ها و همچنین بهبود مقاومت آن در برابر عوامل طبیعی مانند زمین لرزه استفاده می‌ کنند. در واقع wallmesh یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی است که کاربرد های فراوانی برای افزایش استحکام ساختمان دارد. به عبارتی می توان گفت که وال مش یک روش ارزان تر نسبت به دیگر روش های قدیمی و یک روش نوین است. در کارخانه تولید وال مش هزینه های تولید بسیار پایین بوده و با توجه به استفاده آسان تر می توان گفت که استفاده از وال مش به جای وال پست می تواند یک مزیت بسیار عالی در ساخت و ساز برای کاهش هزینه ها با همان استحکام و دوام باشد.

از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت وال مش ها می توان به ابعاد (عرض) و وزن آن اشاره کرد. این عوامل و دیگر عواملی که در هزینه اجرای پروژه کلی استحکام سازی ساختمان ها تاثیرگذار هستند را نیز مورد بررسی تخصصی قرار می دهیم.

در ادامه سعی می کنیم در مورد وال مش (wallmesh) چیست؟ نحوه اجرا و ساختار و همچنین عوامل تاثیرگذار بر قیمت والمش و نحوه خرید و البته تفاوت های وال مش با وال پست و برتر های آن نکات طلایی را در اختیار شما قرار دهیم.

وال مش (wallmesh) چیست؟

اهمیت استحکام سازه ها در زلزله ها بیشتر مشخص می شود. در زلزله مربوط به کرمانشاه که پس لرزه های خفیف داشت، عدم استفاده از ابزار های مناسب برای استحکام منازل باعث شد تا شاهد خسارت های زیادی به دیواره ساختمان ها باشیم.

به طور کل والمش روشی جدید برای مهار کردن عواملی مانند لرزه بوده و به جهت استحکام دیوار های غیر سازه ای مورد استفاده قرار می گیرد . این روش از مش های نواری به همراه دو لایه پلاستر، به منظور مستحکم کردن دیوارها در مقابل زلزله بوده که این ترکیب، یک کامپوزیت محکم سیمانی ایجاد می نماید.

اصطلاح وال مش منسوب به صنعت ساخت و ساز است و به بهبود قوای وال‌های ساختمانی اشاره دارد. در حقیقت این محصول، روشی نوین در سازه های ساختمانی بوده که به دلیل کاهش مصرف فولاد، بالا بودن سرعت اجرا و نیز کم بوده هزینه های عملیاتی هزینه مناسبی دارد.

ساختمان‌ها دارای وال‌ها و ستون‌هایی هستند که علاوه بر تحمل بارهایی مانند وزن خود ساختمان و بارهای اضافی (اشخاص و متعلقات)، باید قوای هیدروستاتیکی وال دیگری را نیز تحمل کنند. wallmesh ساختمانی از جنس آهن‌آلات شبکه ای ساخته می‌شود و در نتیجه به تحمل وزن ستون‌ها کمک می‌کند و بارها را به سیستم ساختمانی انتقال می‌دهد. این وال‌ها به منظور افزایش استحکام و مقاومت ساختمان در برابر زلزله، باد و بارهای دیگر نیز استفاده می‌شوند.

نحوه اجرای وال مش

نحوه اجرای وال مش به این صورت است که ابتدا یک لایه پلاستر بر روی قسمت مورد نظر زده می‌شود. توجه شود که این پلاستر در جاهایی که نیاز به استفاده از گچ وجود دارد، مانند دیوار های داخلی، از نوع گچی بوده در قسمت‌هایی که نیاز به استفاده از سیمان می‌باشد، از نوع سیمانی آن استفاده می‌شود.

بعد از قرار دادن لایه پلاستر، مش ‌های فایبرگلاس به صورت نواری بر روی این پلاستر ها چسبیده می‌شود و مجدداً یک لایه پلاستر بر روی آن زده می‌شود. همچنین در انجام این کار از نبشی ‌های گالوانیزه به ابعاد  ۱۰ در ۱۲ و یا ۵ در ۱۲ که به آنها نبشی‌های نامساوی نیز گفته می‌شود، استفاده می شود. از این نبشی‌ها در لایه دوم پلاستر و به عنوان نگهدارنده در دیوارهای گچی استفاده می‌گردد. همچنین پلیت‌هایی نیز به هممین منظور در قسمت‌هایی که از پلاستر سیمان استفاده شده به کار می‌رود.

نحوه تولید وال مش چگونه است؟

نحوه تولید وال مش

وال مش ساختمانی یک نوع سازه فولادی است که برای استحکام‌ بخشی به ساختمان‌های بتنی استفاده می‌شود. نحوه ساخت wallmesh در کارخانه تولید وال مش شامل مراحل زیر می‌باشد:

1- تأمین مواد اولیه: ابتدا باید مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت wallmesh را تامین کنید. این مواد باید با مشخصات استاندارد کیفیتی و ابعاد تعیین شده برای ساخت این محصول مطابقت داشته باشند.

2- خمکاری میلگردها: میلگردهای فولادی به منظور افزایش قابلیت تحمل به نیروهای کششی و افزایش اتصالات بین سیم‌های فلزی در اختیار خمکار قرار می‌گیرند. خمکاری میلگردها به وسیله ماشین آلات خمکاری صورت می‌گیرد.

3- جوشکاری: سیم‌ های فلزی با استفاده از ماشین آلات جوشکاری به هم متصل می‌شوند تا این محصول ساخته شود. جوشکاری با تلفیق سیم ‌های فلزی به هم با استفاده از حرارت و فشار صورت می‌پذیرد. ضرورت دارد که یک جوش کامل و قوی بین میلگرد ها و سیم‌ های فلزی ایجاد شود.

4- برش و تمیزکاری: پس از جوشکاری، wallmesh به ابعاد مورد نیاز برش می‌خورد و کنترل کیفیت بر روی جوش‌ها و ارتفاع و عرض wallmesh صورت می‌گیرد. همچنین، بر روی سطوح برش خورده تمیزکاری انجام می‌شود تا سطح صاف و بدون نواقص باشد.

5- پوشش‌دهی: wallmesh باید در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد. بنابراین، بر روی آن پوشش‌دهی صورت می‌گیرد. این مرحله شامل رنگ‌آمیزی و ضد زنگ کردن محصول است.

6- آزمون کیفیت: نهایتاً وال مش ‌ها باید طبق استاندارد های کیفیت مربوطه آزمون شده و تأیید شوند. آزمون‌هایی مانند آزمون استحکام کششی، آزمون نشتی و آزمون ضخامت پوشش صورت می گیرد.

با انجام این مراحل، wallmesh ساختمانی آماده استفاده در ساختمان‌ها و پروژه ‌های ساخت و ساز می‌شود.

نحوه نصب wallmesh به چه صورت می باشد؟

مش‌ های فایبرگلاس در مقادیر ۱۱۰ گرمی ۱۲۰ گرمی و  160 گرمی موجود می ‌باشد و در پنجره ‌های ۴ در ۴ ،۵ در ۵ و  ۱۰ در ۱۰ استفاده می‌ گردد. بیشترین فروش آن برای پنجره‌ های ۵ در ۵ و وزن ۱۱۰ گرمی است. همچنین به لحاظ اندازه این نوع مشهای فایبرگلاس در اندازه‌ های ۲۵ سانتی، ۳۰ سانتی، یک متری و  ۵۰ سانتی عرضه می‌گردد. والمش ها به همراه پلاستر های گچی و سیمانی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله ویژگی‌های مثبت این موضوع این است که استفاده از والمش به جای وال پست، هزینه ها را حدود ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

نصب این محصول ساختمانی به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 1. بررسی نیاز ها: قبل از نصب این محصول، ابتدا باید نیاز ها و محدودیت ‌های ساختمان را بررسی کنید. این مرحله شامل اندازه و شکل این محصول، عملکرد مورد انتظار، محل نصب wall mesh و میزان مقاومت ساختمان می‌شود.
 2. طراحی وال مش: بر اساس نیازها و محدودیت ‌های تعیین شده، مشخصات wallmesh را طراحی کنید. این موارد شامل انتخاب جنس، سیم و فنر، نوع و رنگ پوشش و همچنین طرح و الگوی این محصول می‌شود.
 3. آماده‌سازی ساختمان: قبل از نصب wallmesh ساختمان باید آماده ‌سازی شود. این مرحله ممکن است شامل تمیز کاری، تراشه ‌برداری، تعمیرات و تقویت ساختمان باشد. همچنین، در صورت نیاز، قطعاتی برای نصب این سازه نصب می‌شوند.
 4. نصب بر اساس دستورالعمل سازندگی: قبل از نصب این سازه، دستورالعمل سازندگی (مانند نقشه ‌ها و اندازه‌گیری ‌ها) بررسی و دنبال شود. این راهنماها شامل شیوه نصب، الگوی وال‌ مش، فاصله بین وال ‌مش‌ها، ابزارهای مورد نیاز، ترازبندی و… می‌شود.
 5. نصب وال مش wallmesh: پس از آماده‌سازی ساختمان و مطابقت با دستورالعمل سازندگی، مراحل نصب را شروع کنید. این مرحله شامل نصب قاب وال مش، نصب wall mesh درون قاب، اتصال سیم‌ها و فنرها و نهایتاً بستن و نگهداری قطعات نصب شده می‌شود.
 6. آزمایش و عیب‌یابی: پس از نصب wallmesh آن را آزمایش کنید تا از صحیح نصب شدن و عملکرد مطلوب آن اطمینان حاصل کنید. همچنین، بررسی کنید آیا هر گونه تغییر یا دستکاری مورد نیاز است یا خیر.
 7. نگهداری و تعمیرات: پس از نصب wallmesh حفظ و نگهداری صحیح آن اهمیت دارد. همچنین، در صورت لزوم، تعمیرات و تعویض اجزای آسیب دیده را نیز انجام دهید.

توصیه  آریو سازه به عنوان مرکز فروش والمش این است که برای نصب این سازه ساختمانی، از تیم متخصص و مجرب که دارای تجربه کافی در این زمینه است، استفاده کنید.

موارد استفاده از وال مش

وال مش ساختمانی یک محصول پوششی است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود در برخی از موارد می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در زیر تعدادی از موارد استفاده از wallmesh ساختمانی را بررسی کرده‌ایم:

 1. سیستم‌ های ایزولاسیون صوتی: این محصول می‌تواند به نوعی مورد استفاده قرار گیرد تا در اتاق‌ هایی که نیاز به کنترل صدا وجود دارد، به عنوان عایق‌ صوتی عمل کند. به عنوان مثال wallmesh در استودیو های ضبط صدا، سالن‌ های کنفرانس و سینماها می‌تواند مفید باشد.
 2. پوشش ‌دهی و ضد آب: این نوع سازه ساختمانی می‌تواند در پروژه‌ هایی که نیاز به پوشش ‌دهی دارند مورد استفاده قرار بگیرد. این پوشش می‌تواند در نما ها، دیوار ها و کف‌ ها مورد استفاده قرار بگیرد و می‌تواند ضد آب، ضد خش و ضد زنگ باشد.
 3. پروژه ‌های دکوراسیون داخلی: وال مش ساختمانی می‌تواند در پروژه‌ های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. این محصول، می‌تواند به عنوان پوشش دیوار ها، سقف ‌ها، ستون ‌ها و درب ‌ها استفاده شود و نقش زیبایی ‌دهنده‌ای در دکوراسیون داخلی فضا ایفا کند.
 4. دیوار های جانپناه: از والمش در دیوار های جانپناه نیز استفاده می گردد.

کاربرد های وال مش در ساختمان

به طور کلی، وال مش ساختمانی به دلیل ویژگی‌ ها و خواص خاص خود می‌تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد و در بهبود کیفیت فضا ها و اجزای ساختمان مفید باشد. علاوه بر این ها wall mesh ساختمانی یک ساختار پیچیده و مقاوم است که به عنوان پوشش خارجی ساختمان ها به کار می رود. کاربرد های وال مش ساختمانی عبارتند از:

 1. پوشش خارجی ساختمان: wallmesh ساختمانی برای بهبود ظاهر خارجی ساختمان و محافظت از دیوارها در برابر عوامل جوی مانند باران، برف و آفتاب استفاده می شود. این پوشش می تواند در انواع ساختمان ها از جمله خانه ها، مغازه ها، دفاتر شرکت و سایر ساختمان های تجاری استفاده شود.
 2. سیستم های پنجره: wallmesh به عنوان پوششی برای سیستم های پنجره استفاده می شود. این سیستم ها می توانند به عنوان یک جداره محافظ برای جلوگیری از ورود آفتاب و حفاظت از حریم خصوصی استفاده شوند.
 3. آلاچیق ها و پاویون ها: وال مش ساختمانی می تواند برای ایجاد آلاچیق ها و پاویون ها استفاده شود. این پوشش مقاوم در برابر باد و باران است و می تواند در فضای به عنوان یک محافظ عمل کند.

مزایای استفاده از وال مش

استفاده از wallmesh برای ساختمان ها مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. عمر طولانی: این محصول از مواد با کیفیت و مقاوم ساخته می شود، که باعث می شود ساختمان مورد استفاده برای مدت طولانی قابل استفاده و مقاوم باشد.
 2. پاسخ به زلزله: wallmesh به طور معمول حاوی تنش های قطبی است که به قابلیت تحمل زلزله ای ساختمان کمک می کند و از شکستگی و ایجاد خسارات جدی جلوگیری می کند.
 3. سرعت ساخت: نصب این سازه ساختمانی نیازمند زمان و هزینه کمتری نسبت به روش های ساخت قدیمی است. این محصول ساختمان را در برابر برخوردها و مصالح متراکم مقاوم می‌کند و به ساختمان شما اجازه می دهد وزن بیشینه را تحمل کند.
 4. پایین بودن هزینه: استفاده از wallmesh هزینه های ساخت و نگهداری را کاهش می دهد زیرا نیازی به استفاده از سنگ و فلزات قابل استفاده در ساختمان های قدیمی نیست.
 5. انعطاف پذیری طراحی: wallmesh می تواند به راحتی با طرح های دکوراسیون‌های مختلف سازگار شود و امکان تغییر در راه ها و ترکیب های دیواره ها را در جهت های مختلف فراهم می کند.

مقایسه و تفاوت وال مش با وال پست

تفاوت اصلی بین wallmesh و وال پست در استفاده و محل استفاده آن‌ ها است. وال مش ساختمانی یک نوع فرآورده فولادی است که به منظور ساخت ساختمان استفاده می‌شود. این نوع وال معمولاً در ساختمان‌ ها و انواع سازه‌ های عمرانی برای تثبیت و پشتیبانی از ساختار بکار می‌ رود.

البته باید گفت وال مش ها همان کارایی های وال پست را دارند. از جمله کاربرد های wallmesh می‌توان به استفاده در دیوار های جداری، دیوار های بلند، سازه‌ های بتنی و فولادی، زیرسازی‌ ها، نمای ساختمان و … اشاره کرد.

در پاسخ به سوال وال پست چیست باید گفت که وال پست یا وال حفاظ از جهت دیگر، یک عنصر سازه‌ای است که به منظور ساخت حفاظ استفاده می‌شود.

این نوع وال در حفاظ‌ های باغ، حیاط، محوطه‌ های عمومی، گاوداری‌ ها و … استفاده می‌شود. وال پست عموماً از جنس چوب، بتن یا فلز ساخته می‌شود و می‌تواند از نظر طرح و اندازه تنوع داشته باشد. بنابراین، تفاوت اصلی بین wallmesh و وال پست در استفاده و محل استفاده آن‌ ها است. هرکدام از این عناصر در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی wallmesh جدیدترین نوع از نگهدارنده ها بوده که با هزینه کمتر می توان آن را جایگزین وال پست و میلگرد بستر نمود.

اگر با تعریف وال پست آشنا نیستید و اطلاعات کافی در این مورد ندارید، بهتر است ابتدا تفاوت وال پست با میلگرد بستر را بدانید و سپس با وال پست آشنا شوید تا درک بهتری نسبت به تفاوت وال مش با وال پست داشته باشید.

خرید وال مش و نکات طلایی که باید بدانید

خرید وال مش

برای خرید وال مش ساختمانی می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

 1. مراجعه به فروشگاه‌های مخصوص فروش مصالح ساختمانی: این فروشگاه‌ها عموماً wallmesh را به صورت آماده و در ابعاد مختلف عرضه می‌کنند. شما می‌توانید به این فروشگاه‌ها مراجعه کرده و وال مش مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس هزینه محصول را پرداخت کرده و آن را به محل ببرید.
 2. سفارش اینترنتی: برخی از فروشگاه‌ها و تولید کنندگان wallmesh به صورت آنلاین نیز فعالیت می‌کنند که می‌توانید از آنها وال مش را درخواست کنید و برای شما ارسال شود. آریو سازه به عنوان فروشگاه اینترنتی، علاوه بر در دسترس قرار دادن ابزار های ساختمانی برای استحکام بیشتر و اجرای پروژه های ساختمانی، مشاوره رایگان نیز با کارشناسان متخصص را در نظر گرفته است.

مهم است که در هنگام خرید wallmesh دقت کافی را در مورد کیفیت محصول، ابعاد و نوع (مثلاً فولادی یا پلاستیکی) داشته باشید تا نیاز شما را برآورده کند. در هنگامی که با کارشناسان آریو سازه تماس می گیرید تمامی توضیحات و اطلاعات لازم در اختیار شما قرار می گیرد تا حتی اگر شناختی نسبت به این ابزارها ندارید بتوانید مانند یک فرد متخصص، خریدی حرفه ای و مناسب با نیاز خود داشته باشید.

به چند طریق وال مش به فروش می رسد؟

وال مش را می توانید به روش های مختلفی از سایت ها و یا مراکز فروش تخصصی خریداری نمایید. سایت هایی مانند آریو سازه که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کنند، سعی کرده اند تا با فروش مستقیم و آنلاین دسترسی به ابزار و تجهیزات ساختمانی را راحت تر کنند.

در آریو سازه می توانید از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید و با افراد متخصصی که در این حوزه سال ها فعالیت داشته اند، مشورت های لازم را برای خریدی مناسب و به صرفه انجام دهید.

بعد از خرید، می توانید به روش های مختلفی، محصولات و تجهیزات خریداری شده را از کارشناسان ما تحویل بگیرید.

قیمت وال مش چگونه تعیین می شود؟

یکی از مهم ترین نکات در مورد خرید وال مش، بحث قیمت و هزینه ای است که باید برای آن پرداخت شود. قیمت وال مش متاثر از عوامل زیر است.

 • وزن و گرماژ نوار والمش
 • ابعاد (عرض وال مش)

رابطه عرض و ابعاد با قیمت والمش برعکس است. یعنی هر چه قدر عرض بیشتر باشد (با وزن یکسان) قیمت پایین تر خواهد بود.

این در حالی است که رابطه بین وزن و گرماژ نوار والمش با قیمت آن رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چقدر وزن بیشتر باشد (با ابعاد و عرض یکسان)، قطعاً قیمت wallmesh بالاتر خواهد رفت.

بهتر است برای درک بهتر قیمت یک مثال برای شما بیاوریم.

اگر قیمت وال مش با عرض 25 و وزن 110 گرمی برابر با 35000 تومان باشد، قیمت آن برای وزن برابر یعنی همان 110 گرم و ابعاد و عرض بیشتر یعنی 30 پایین تر و برابر با 30000 تومان خواهد بود. (اعداد و قیمت ها در این مثال فرضی هستند و برای اطلاع از قیمت با کارشناسان تماس بگیرید)

این یعنی اگر والمش با وزن یکسان و عرض های مختلف داشته باشیم، قطعاً آن والمشی که عرض کمتری دارد، قیمت بالاتری خواهد داشت و در واقع گران تر است.

سعی کردیم با یک مثال به صورت کاربردی، مسئله قیمت را که یک مسئله مهم در بحث خرید والمش می باشد، به صورت کامل توضیح دهیم. برای اطلاع از قیمت وال مش و خرید آن بهتر است با کارشناسان آریو سازه در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم برای خرید را از ما دریافت نمایید.

عوامل موثر بر قیمت والمش در حین اجرا پروژه

علاوه بر عواملی که در قیمت خود wallmesh تاثیرگذار هستند، در حین اجرا نیز ممکن است با توجه به دیگر عوامل، قیمت بالاتر برود. این یعنی زمانی قیمت اجرای والمش متاثیر از عوامل بیرونی است.

اگر شما وال مش را خریداری کرده باشید، براساس عوامل زیر می تواند قیمت اجرای آن تغییر پیدا کند.

 • نوع و جنس پلاستر (دو نوع گچی و سیمانی که نوع پلاستر گچی هزینه بیشتری را به همراه دارد)
 • تعداد و ابعاد پروفیل نبشی و ناودانی (رابطه مستقیم با افزایش هزینه پروژه دارد)
 • مقدار چسب و رزین پایه اپوکسی (هر چه قدر بیشتر باشد، هزینه اجرای پروژه بالاتر خواهد رفت)

سخن پایانی:

وال مش یکی از جدیدترین سازه های ساختمانی، با کاربرد های متنوع مانند مقاوم سازی ساختمان ها و … دارد. این محصول دارای قیمت بسیار مناسب تری نسبت به وال پست های قدیمی دارد.

برای خرید wallmesh به صورت حضوری یا آنلاین ابتدا باید از کیفیت آن مطمئن شوید‌. همچنین اگر ابعاد و وزن دقیق این محصول مورد نیازتان را نمیدانید؛ باید کاملا آن را برآورد و محاسبه کنید.

به طور کلی wallmesh به افزایش مقاومت سازه کمک می‌کند و تفاوت‌ های کاربردی با وال پست ساختمانی دارد و قیمت آن براساس دو فاکتور مهم وزن و ابعاد (عرض) تعیین می شود.

برای اطلاع از قیمت ها و مشاوره خرید رایگان با کارشناسان آریو سازه در ارتباط باشید و یا زیر همین پست نظرات مختلف خود را بیان کنید تا پاسخ سوالات تخصصی شما داده شود.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *