ابزار و تجهیزات ساختمان سازی عبارتند از ابزار، دستگاه، ماشین آلات و لوازمی که در فرآیند ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. تجهیزات ساختمان سازی می توانند برای انجام کارهای مختلفی همانند سنگ تراشی، آجرکاری، گچ کاری، نقاشی، تاسیسات، نصب و تعمیرات، حمل و نقل و غیره به کار روند. در ادامه بیشتر درباره این تجهیزات صحبت خواهیم کرد.

برای ساختن یک ساختمان از چه وسایل و ابزاری استفاده می شود؟

برای ساخت یک ساختمان و استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف مانند والمش و یا انواع بست در حین کار، نیاز به ابزار و تجهیزات ساختمان سازی بسیار زیادی و مختلفی وجود دارد. این وسایل به چند گروه تقسیم بندی می شوند که به شرح زیر هستند:

 • ابزارهای دستی: این ابزارها برای انجام کارهای ساده و کوچک در ساختمان استفاده می شوند.
 • ابزارهای الکتریکی: این ابزارها برای انجام کارهایی که نیاز به قدرت و سرعت بیشتری دارند استفاده می شوند.
 • ماشین آلات سنگین: این ماشین آلات برای انجام کارهایی که نیاز به حمل و جابجایی مصالح و مواد سنگین و حجیم دارند استفاده می شوند

انواع ابزارهای دستی مورد نیاز در ساختمان سازی

ابزار دستی در ساختمان سازی

برخی از مهم ترین انواع وسایل ساختمان سازی و ابزارهای دستی مورد نیاز در ساختمان سازی به شرح زیر هستند:

فرغون

به معنی یک وسیله نقلیه دستی است که دارای یک یا چند چرخ است و برای حمل بار در ساختمان، باغبانی و کشاورزی استفاده می شود. از فرغون ها در کار ساختمان سازی، به منظور حمل وسایل و مصالح ساختمانی استفاده می شود.

چکش

چکش یک ابزار دستی است که از دو قسمت یعنی دسته و سر چکش تشکیل شده است. دسته معمولاً از چوب، فلز، پلاستیک یا لاستیک ساخته می شود و سر چکش از فلز سخت و مقاوم است. از چکش برای ضربه زدن به اشیاء مختلف مانند میخ، فلز، سنگ و غیره استفاده میشود.

اره

ره یک ابزار برنده است که برای برش اشیاء مختلف مانند چوب، فلز، سنگ و غیره استفاده میشود. اره از یک تیغه، سیم یا زنجیر دارای دندانه های تیز تشکیل شده است که با حرکت رفت و برگشتی بر روی سطح قطعه کار اصطکاک ایجاد می کند و آن را قطع میکند. اره ها انواع مختلفی دارند که برای کارهای متفاوتی طراحی شده اند. برخی از اره ها دستی هستند و برخی برقی یا موتوری. برای مثال:  اره دستی دارای یک دسته و یک تیغه فلزی است که برای برش چوب، آهن و سایر مواد استفاده میشود. اره دستی انواع مختلفی دارد مانند اره دو شاخ، اره لاستیکی، اره منبت کاری و غیره.

پیچ گوشتی

 

پیچ گوشتی ابزاری دستی است که برای باز و بسته کردن انواع پیچها کاربرد دارد. پیچ گوشتی از یک دسته و یک میله با نوک و سری تشکیل شده است. نوک پیچ گوشتی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد، بسته به نوع پیچی که قرار است باز یا بسته شود. برخی از انواع رایج پیچ گوشتی عبارتند از: پیچ گوشتی چهارسو، پیچ گوشتی ستارهای، پیچ گوشتی مثلثی، پیچ گوشتی ششگوشی و پیچ گوشتی تورکس. پیچ گوشتیها در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی کاربرد دارند. پیچ گوشتیها از ویژگی اهرمی و گشتاوری بهره میبرند که باعث میشود نیروی کمتری برای باز و بسته کردن پیچها لازم باشد.

شاقول و تراز

شاقول و تراز دو ابزار مهم در ساختمان سازی هستند که برای بررسی عمود و افق بودن سطوح استفاده می شوند. شاقول از یک ریسمان و یک جسم مخروطی شکل تشکیل شده است که با آویزان کردن آن از بالا می توان عمود بودن دیوارها و ستون ها را سنجید.. تراز از یک تیغه یا یک نوار فلزی و یک یا چند حباب دایره ای تشکیل شده است که با قرار دادن آن روی سطوح می توان افق بودن آن ها را سنجید. تراز نبشی نوعی تراز است که برای بررسی افق بودن گوشه ها و نبش ها استفاده می شود.  شاقول و تراز در صنایع مختلف خانگی و کارگاهی برای تعمیر وسایل برقی، لوازم الکترونیکی، کامپیوتر، موبایل، کولر، ساعت و غیره نیز کاربرد دارند

ابزارهای الکتریکی در ساختمان سازی

ابزار های الکتریکی

برخی از مهم ترین ابزارهای الکتریکی مورد نیاز در ساختمان سازی به شرح زیر هستند:

 • دریل: دریل یک ابزار صنعتی است که برای سوراخ کردن مواد و متریالهای مختلف با استفاده از نیروی چرخشی مته به کار میرود. دریلها بسته به نوع نیروی محرکه، قدرت، سرعت و گشتاور به انواع مختلفی تقسیم میشوند. برخی از انواع رایج دریلها عبارتند از:
 • دریل دستی: این نوع دریل با حرکت دست کاربر میچرخد و برای کارهای سبک و ساده مناسب است.
 • دریل برقی: این نوع دریل با استفاده از برق شهری یا باتری قابل شارژ کار میکند و برای کارهای متوسط و سنگین مناسب است.
 • دریل شارژی: این نوع دریل با استفاده از باتری یون لیتیوم یا نیکل کادمیوم کار میکند و برای کارهای بدون برق مناسب است.
 • دریل چکشی: این نوع دریل علاوه بر چرخش مته، نیروی ضربهای هم به آن وارد میکند و برای سوراخ کردن مواد سخت مانند بتن و سنگ مناسب است.
 • دریل بتن کن: این نوع دریل برای تخریب و سوراخ کردن مواد بسیار سخت مانند بتن و آجر استفاده میشود و دارای قدرت و گشتاور بالایی است.
 • دریل ستونی: این نوع دریل بر روی یک ستون ثابت نصب میشود و برای سوراخ کردن مواد با دقت و ثبات بالا مناسب است.
 • فرز: فرز یک ابزار صنعتی است که برای برش، تراش، سابیدن، حکاکی و سوراخ کردن مواد مختلف با استفاده از یک دیسک دوار به نام تیغه فرز به کار میرود. فرزها در اندازه ها و مدلهای مختلفی تولید می شوند و با نیروی برق یا باد کار می کنند. فرزها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.
 • اره برقی: این نوع اره دارای یک موتور الکتریکی است که تیغه یا زنجیر اره را به حرکت در می آورد. اره برقی برای برش سریع و قوی مواد سخت و حجیم مورد استفاده قرار می گیرد. اره برقی انواع مختلفی دارد مانند اره گرد، اره عمودبر، اره نواری و غیره.
 • ماشین جوشکاری: ماشین جوشکاری یک ماشین الکتریکی است که با ایجاد حرارت و فشار، دو یا چند قطعه فلزی را به یکدیگر متصل می کند. ماشین جوشکاری از منابع انرژی مختلفی مانند شعله گاز، قوس الکتریکی، لیزر، پرتو الکترون، اصطکاک و امواج مافوق صوت استفاده می کند. ماشین جوشکاری در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی و غیره کاربرد دارد.

ماشین آلات سنگین در ساختمان سازی

ماشین آلات سنگین برای ساختمان سازی

برخی از مهم ترین ابزارهای دستی مورد نیاز در ساختمان سازی به شرح زیر هستند:

 • بیل مکانیکی: بیل مکانیکی یک ماشین ساختمانی سنگین است که از آن برای حفاری یا جابه جایی اجسام بزرگ استفاده می شود. این ماشین شامل بازوی مفصلی، باکت و کابین گردان در قسمت بالا و زنجیر یا چرخ لاستیکی در زیر میباشد. بیل مکانیکی در مواردی مانند حفر ترانشه ها، چاله ها، پایه ها، تخریب، معدن کاری و لایروبی کاربرد دارد. بیل مکانیکی به انواع مختلفی تقسیم میشود که هر کدام بسته به نوع نیروی محرکه، ساختار، قدرت، سرعت و گشتاور دارند.
 • لودر: لودر یکی از ماشین آلات راهسازی و ساختمان سازی است که برای حمل و جابجایی خاک، شن، سنگ، بتن و مصالح دیگر استفاده میشود. لودر از یک تراکتور، یک جام و یک بازو تشکیل شده است. جام لودر میتواند به صورت مکانیکی یا هیدرولیکی بالا و پایین شود و مواد را برداشته یا بریزد. لودرها به دو نوع اصلی چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری تقسیم میشوند. لودرهای چرخ لاستیکی سرعت و مانور بالاتری دارند، اما لودرهای چرخ زنجیری اصطکاک و پایداری بیشتری دارند. بکهو لودر نوعی لودر کوچک است که در عقب خود یک بیل مکانیکی دارد و برای کارهای سبک مورد استفاده قرار میگیرد.
 • جرثقیل: جرثقیل یک دستگاه است که برای بلند کردن و جابجایی بارهای سنگین استفاده میشود. جرثقیل از یک میله، یک قرقره، یک طناب و یک چنگک تشکیل شده است. جرثقیل با استفاده از ماشینهای ساده مانند اهرم و چرخ و محور، مزیت مکانیکی ایجاد میکند و نیروی کمتری را برای حرکت بارهای فراتر از توانایی انسان نیاز دارد. جرثقیل ها در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی، حمل و نقل، نفت و گاز و زیر آب کاربرد دارند.
 • بتن ریز: ماشین بتن ریز یک دستگاه است که برای اختلاط، انتقال و ریختن بتن در محل پروژه استفاده میشود. ماشین بتن ریز از یک میکسر، یک پمپ، یک لوله و یک شلنگ تشکیل شده است. میکسر بتن مواد اولیه را با نسبت مشخص به هم میزند و دوغاب سیمانی را تولید میکند. پمپ بتن با فشار هوا یا مایع، دوغاب سیمانی را از میکسر به لوله منتقل میکند. لوله بتن دوغاب سیمانی را به محل مورد نظر هدایت میکند. شلنگ بتن دوغاب سیمانی را از لوله به قالب بتن ریخته و توزیع میکند
 • بولدوزر : بلدوزر یک ماشین سنگین است که برای پاکسازی و تسطیح زمین، جابجایی خاک، سنگ و زباله در ساختمان سازی استفاده میشود. بلدوزر از یک تیغه پهن و مسطح در جلو و یک چرخ زنجیری یا چرخ لاستیکی در زیر تشکیل شده است. بلدوزر با استفاده از ماشین های ساده مانند اهرم و چرخ و محور، مزیت مکانیکی ایجاد میکند و نیروی کمتری را برای حرکت بارهای فراتر از توانایی انسان نیاز دارد.

تجهیزات جدید ساختمان سازی

علاوه بر موارد یاد شده، امروزه ابزارها و تجهیزات جدید و نوینی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جمله می توان به دیوارهای و سقف های کاذب، سقف دال بتنی، وال مش، یونولیت و … اشاره کرد. همچنین تجهیزات هوشمندی نیز در حال حاضر به وجود آمده است. برخی از جدیدترین ابزار ساختمان سازی که در بازار موجود هستند عبارتند از:

 • واقعیت مجازی یا VR: این تکنولوژی جدید به طراحان و مهندسان امکان میدهد که طرحهای ساختمانی خود را به صورت مجازی مشاهده و بررسی کنند و از همان ابتدا ایرادات و نقصهای آنها را رفع کنند.
 • پرینت سه بعدی: این تکنولوژی جدید به کمک دستگاههایی که مواد مختلف را به شکل سه بعدی میریزند، امکان ایجاد مدلها، قطعات و حتی ساختمانهای کامل را فراهم میکند.
 • بتن خود ترمیم شونده: این نوع بتن جدید دارای باکتریهایی است که در صورت ترک خوردگی بتن، فعال میشوند و با تولید کلسیم کربنات، ترکها را ترمیم میکنند.
 • هوش مصنوعی یا AI: این تکنولوژی جدید به کمک الگوریتمها و داده های موجود، امکان تحلیل، پیش بینی، بهینه سازی و کنترل کارهای مختلف در ساختمان را می دهد.

جمع بندی مطالب

همانگونه که اشاره شد ابزار و تجهیزات ساختمان سازی ابزارهایی هستند که برای انجام کارهای مختلف در فرآیند ساخت و ساز ساختمان ها استفاده میشوند. ابزار ساختمان سازی میتوانند از نوع دستی، الکتریکی، ماشین آلات سنگین یا تجهیزات تاسیسات باشند.

علاوه بر موارد معرفی شده در این مقاله، لوازم ساختمان سازی بسیار زیاد دیگری نیز مانند انبر دست، متر، قلمو ، الک، وسایل ایمنی، ماشین غربالگری، نردبان، شناور، شمشه، بالستر، ماله کش، کاردک، گوه، مخلوط کن بتون و … نیز در این صنعت وجود دارد. همچنین تجهیزات تاسیسات نیز که برای انجام کارهای مربوط به سیستم های آب، برق، گاز، تهویه مطبوع، اعلام حریق، روشنایی و غیره در ساختمان استفاده میشوند نیز وجود دارد.

برای اطلاع از قیمت انواع لوازم و تجهیزات ساختمان سازی می توانید با کارشناسان ما در آریو سازه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *